reggel a kultúrtörténeti nevezetességű Espersit házban, rendhagyó irodalom óra, de a várt egy osztály helyett 3 is eljön, a tanáraival, meg páran, tiszteletbeli "öregtanárok "is, mellettem egykori magyartanárnőm, (később kolléganőm) így a tervezett kis szoba helyett kint leszünk a ház udvarán, s idehoznak a gyerekek pótszékeket a sarki múzeumból. A történelmi levegő itt is megvan, lábunk alatt régi , mohás kövek, mellettünk meg Varga Imre kifejező kalapos-szomorú József Attila mellszobra - a koszorúzásra várva. A házon belül a jólismert kiállítás, azt most mellőzzük. Az előadó élőnek igyekszik megjeleníteni az egykor ittlakókat: a házigazda Espersit Jánost, a felkarolt, támogatott gimnazista s ifjú költő József Attilát, és akinek figyelmébe ajánlotta, s aki be is vezette az irodalomba előszavával: Juhász Gyula, ki ugyancsak gyakran időzött és alkotott itt, Espersit vendégszeretetetét s otthonának alkotó csöndjét élvezve.
érezni a hely szellemét. a genius locit.
s mikor a panteizmusról, a természetszeretetről, annak ábrázolásáról hallunk, még egy pacsirta is megszólal.
meg a light motív , a szeretetvágy ... s hogy az túlmutat a szavakon, és mégis versbe fejeződik ki... a "szeretném, ha szeretnének" - József Attilánál is. Hiszen "szükséges, hogy a vers irassék, mert nélküle meggörbülne a világ gyémánttengelye."
És magam sem értem, miért, de a koszorúzás végére, könnyel telik meg a szemem...
"Attila" ezt is értené... megírta már, ezt is: "sok ember él, ki érzéketlen, mint én, s kinek szeméből mégis könny pereg"...
aliz2. :: 2008. ápr. 11. 22:55 :: 1 komment :: Címkék: kolteszet, MAKO, unnep