erről-arról-amarról még

erről-arról-amarról még

a Nyugatról Délkeleten

2015. május 20. - gond/ol/a


a 100 éves Nyugatról (Dél) Keleten   (2008. május 20-án)

Bogoly József Ágoston irodalomtörténész, kandidátus igazi inyencségekkel szolgál irodalmi előadásával, irodalmi áhitozásaimnak e kis délkeleti -de nagy irodalmi hagyományokkal rendelkező -városban. Kérdezte is az előadása végén, hogy megfelelt-e az elvárásaimnak, mondtam neki, hogy nekem nincsenek külön elvárásaim, én bármit, mindig szívesen hallgatok tőle. Ebben maradtunk. Kíváncsi vagyok, milyen témája lesz legközelebb. De mindig van a konkrét, aktuális témán túlmutató, s mindig kapcsolatokat is tár fel, térben-időben, különböző kultúrák közt, a múlt és a jelen közt, valami elemi s mélyben meghúzódó lényeges összefüggésként. No és mindig érinti Makót. (pedig ő nem is makai, eredetileg, de érzi a várost, s jelenében a múlt kultúrájának továbbélését is, legalábbis akarja ébresztgetni, hiszen - reméli - bennünk, utódokban, él tovább a múlt is, az egykori dicső ősök, hiszen kell, hogy érezzük az őseinket bennünk.) 
Pl. elgondolkodhatunk azon, hogy Ady eltévedt lovasa is bennünk él ... (házi feladat: elolvasni József Attila Lovas a temetőben c. versét) vagy a későn fejtegetett Babits-i megközelítésben is ... "Nem magad nyomát veted: csupa nyom vagy magad is, kit a holtak lépte vet." (Csak posta voltál)

 

 


Most a 100 éves Nyugat folyóiratról volt szó a városi könyvtárban. Kissé mintha szétesett volna, vagy túl szerteágazó és mozaikos volt az előadás, de hát épp az volt a vezérmotívum is, amit Ady a Kocsiút az éjszakában c. versében így - ezzel az azóta már szállóigévé vált mondatával - fogalmazott meg: minden egész eltörött. (Milyen szomorú vagyok én ma... (?) ... Minden láng csak részekben lobban(t) - de volt láng! 
Babits Esti kérdését előadónk szinte teljesen a lemezről ismert babitsi intonációval mondja... (de halljuk itt is Babits hangját felvételről, amin Kosztolányit dícséri, s hogy az író nem múlhat el, kezdet(e) és vég(e) egybeesik, aki meghalt sokszor elevenebb az élőnél, a műben is az ember él, szavakból épült test...)

 

 


Az Esti kérdés után Hugo von Hofmannsthal verse - A külső élet balladája - ikertársnak tűnik. Micsoda interkultúlturális szellemi kézfogás is ez! 
"És gyermekek nőnek fel mély szemekkel, / Semmit sem tudva nőnek és kihalnak,"... 
"Mért sáppadok, mért sírok, mért mosolygok? / S mindez mit ér, s e játékok mit érnek?"...

"Mi hasznunk ennyi és megannyi képből? /S mégis sokat mond, ki azt mondja: „Este.”...
(ahogy egy másik Babits versben (a Különös hírmondóban) a "nagy hír": ősz van...
Függelékként tisztelgés Makónak, Makai Emilnek, akit sokra tartott Ady, Juhász Gyula. Utóbbi maga is sokszor fordul meg Makón, ha írni akar Espersithez jön, jól elvan itt a szent csöndben. Sőt még Kosztolányi is megfordul Makón, igaz késve ért ide a Juhász Gyula ünnepségre, de itt volt... 1923-ban. 
Egy hozzászóló pár percig ismerteti Juhász Gyula makói vonatkozásait, de nem részletez, rájön, ez itt, Makón közismert, aztán bevallja, Juhász Gyula volt a szakdolgozata témája. Jut eszembe, nekem meg Kosztolányi. (pedig a 60-as években nem volt divatos és hálás téma. De a Hajnali részegség!.. (itt is elhangzott, csak az amatőr szavaló nem úgy mondta, ahogy belül hallom...)

 


Összetalálkozunk az előadás után volt magyartanárnőmmel, aki később kollégám is lett, (az előadó "egy régi asszonyként" tiszteli meg mindig, külön is,) meséli, hogy Juhász Gyula Tettamantiéknál, akiknek a házában ők laknak jelenleg - mindig fáradtan dőlt le a diványra, összekulcsolt kézzel, keresztbe tett lábbal, cipőstül. Jut eszembe, Juhász Gyula tanította a gimnáziumban anyukám nővérét, meg egy párukat, akik érdeklődtek az irodalom iránt, ők körülvették a tanári asztalnál, a többiek, akiket nem érdekelt az irodalom, nem érdekelték... Meg anyukám a húgával korcsolyázni volt a töltésen túl, és beszakadt alattuk a jég, a húga majdnem szerencsétlenül járt, csak anyu ordított segitségül, végül, Tettamantiékhoz (aki a család barátja is volt) vitték be őket, lehet, hogy ugyanarra a diványra fektették le, s szárítgatták, nyugtatgatták anyu húgát, míg megérkezett nagyapa fiákere értük?.... 
Bennünk élő múlt....  Anyukám s minden nagynéném is,  egész életükben élték az irodalmat is...

A bejegyzés trackback címe:

https://mindentkimondani.blog.hu/api/trackback/id/tr468328950

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

320591 2015.05.20. 20:40:36

Alíz, kedves! De jó lehetett Anyukádéknak... :)

13282 2015.05.20. 20:58:22

Tudatában is voltak annak is ami s amig jó volt! Különösen a gyerekkoruk....És át is adták. tovább , nekem is az emlékeiket Különösen anyukám (sajnálkozott is, hogy az én gyerekkorom nem lehet olyan boldog...pedig én nem éreztem ezt.)

44711 2015.05.21. 01:25:35

Alíz, nekem Ady "Eltévedt lovas"-a nemcsak a kedvenc magyar versem, de kicsit úgy érzem, hogy ez a vers a teljes magyar irodalom csúcspontja is.

13282 2015.05.21. 02:08:08

bizony-bizony nagy vers, és váteszi, látomásos - sajnos mindig és most is "aktuális".... Hajdani, eltévedt utas Vág neki új hináru útnak,... Vak ügetését hallani Hajdani, eltévedt lovasnak,...

14479 2015.05.21. 22:07:01

Juhász Gyula :Milyen volt szőkesége Milyen volt szőkesége, nem tudom már, De azt tudom, hogy szőkék a mezők, Ha dús kalásszal jő a sárguló nyár S e szőkeségben újra érzem őt. Milyen volt szeme kékje, nem tudom már, De ha kinyílnak ősszel az egek, A szeptemberi bágyadt búcsúzónál Szeme színére visszarévedek. Milyen volt hangja selyme, sem tudom már, De tavaszodván, ha sóhajt a rét, Úgy érzem, Anna meleg szava szól át Egy tavaszból, mely messze, mint az ég.

13282 2015.05.21. 22:37:19

de ha már Makó...akkor inkább ez: (in memoriam): Testamentom Szeretnék néha visszajönni még, Ha innen majd a föld alá megyek, Feledni nem könnyű a föld izét, A csillagot fönn és a felleget. Feledni oly nehéz, hogy volt hazánk, Könnyek vizét és a Tisza vizét, Költők dalát és esték bánatát: Szeretnék néha visszajönni még. Ó, én senkit se háborítanék, Szelíd kísértet volnék én nagyon, Csak megnézném, hogy kék-e még az ég És van-e még magyar dal Váradon? Csak meghallgatnám, sír-e a szegény, Világ árváját sorsa veri még? Van-e még könny a nefelejcs szemén? Szeretnék néha visszajönni még! És nézni fájón, Léván, Szigeten, Szakolcán és Makón a hold alatt, Vén hárs alatt az ifjú szerelem Még mindig boldog-e és balgatag? És nézni: édesanya alszik e S álmában megcsókolni a szivét S érezni, most is rám gondol szive: Szeretnék néha visszajönni még!
süti beállítások módosítása